מאמר על מובילטי

נרשם ע"י Y-SPORT מאמן אישי מראשון לציון מוסמך ע"י וינגיט ואוניברסיטת ת"א

תרגילי מובילטי בסיסיים למפרק הירך.

כיום יש טרנד חדש או מונח חדש בשם מובילטי ולמונח הזה יש מגוון משמעויות ופרושים.

כל בית ספר או גוף שעוסק בתחום הספורט מציג את ההגדרה שלו בנושא ונותן מגוון רחב של תרגילים אבל למושג הזה יש הגדרה פשוטה וחשיבות רבה. למה אנו זקוקים למושג הזה בחיי היום יום שלנו או בתוכנית האימון שלנו!?

 

במאמר זה נעסוק בהגדרה הפשוטה של המושג מובילטי, למה אנחנו צריכים מובילטי? האם כל תרגיל מובילטי הוא באמת מה שאנחנו צריכים.

 

מובילטי בהגדרה היא תנועה. של מה? אז ככה! כל מפרק בגופנו ויש לנו כמות גדולה של מפרקים או קבוצות מפרקים בשרשראות תנועה, צריך לעבוד בכל טווח התנועה שלו.

שאלה, האם אני יושב ומותח לפני ואחרי אימון את הגוף שלי, זה באמת ישפר את התנועתיות שלי? אז זהו שלא! מובילטי באה לשפר לנו את התנועתיות או הגמישות שלנו בזמן תנועה ולא במצב סטטי, דהיינו גמישות תנועתית. אז אני שואל את עצמי, האם כל תנועה שאני עושה היא מובילטי? אז כן! לא כל תנועה יכולה להיות תרגיל מובילטי, מכיוון שבחיי היום יום שלנו או באימון שלנו אנחנו עושים פעולות פשוטות ולא בנויות מתבנית מורכבת כל כך. גם על זה יכול להיות ויכוח כי מי שמגיע לפיזיותרפיסט בא לבצע תרגילי מובילטי כדי לשקם פעולות פשוטות.

 

כדי לעשות סדר בבלגן אני אגדיר את המושג הזה במשפט אחד: מובילטי הוא מלא טווח התנועה של מפרק בזמן תנועה או משתנה חיצוני ולכן הוא חשוב לנו בכל אימון. התנועה צריכה להיות כללית וספציפית. אם אני יודע שאני הולך לבצע אימון של פלג גוף עליון, אז אני אבצע חימום כללי שזה גם מובילטי ואז אני אבצע תרגילי מובילטי ספציפיים כדי להגמיש את המפרק בזמן תנועה. זה מאוד דומה לחימום ספציפי לכן לתרגילים האלה יש פרוטוקול אחר וטיפה שונה כדי לתת זווית נוספת לשיפור האימון שלך. תרגילי מובילטי יהיו אך ורק בתחילת האימון מכיוון שבאימון עצמו אתה אמור להגיע למלא טווח התנועה במפרק וזה תלוי בספציפיות של האימון שלך.

 

עכשיו אחרי שהנושא קצת ברור יותר, אז למה אנחנו צריכים מובילטי או יותר נכון תרגילי מובילטי? תרגילי מובילטי בדרך כלל יהיו במצב לא כל כך נוח לביצוע כי אנחנו צריכים את השליטה בתנועה דווקא בזמן הזה כשאנחנו במלא טווח התנועה או במצב שאנחנו לא רגילים להיות כדי להרחיב את החופשיות של הגוף שלנו וכמובן השליטה בו. כאשר השריר במלא טווח התנועה שלו הוא חלש וחסר שליטה ואפילו כואב לחלק מהאנשים. לדוגמה: כאשר אני יורד לדיפ סקוואט ואני מנסה להתרומם, מה שקורה לרובנו זה כניסה פנימה של הרגליים. חלק יגידו שזה בגלל קיצור שרירי המקרבים, חוזק של הישבן הקטן, חולשה של המרחיקים ועוד כל מיני סיבות, אבל בבדיקה מול המתאמן נמצא שהוא חזק במרחיקים אבל לא במלא טווח התנועה בסקוואט. לכן ישנו תרגיל שאני נמצא במלא טווח התנועה בסקוואט שלי ואז אני מוריד פנימה את הרגל ע"י רוטציה פנימית ואז מבצע רוטציה חיצונית כדי לחזק את שרירי המרחיקים ואת שירירי מסובבי הירך החוצה (לא להיעזר בידיים) ומגמיש את כל השרירים המתנגדים וזה קורה רק בתנועה ע"י השרירים. בתרגיל זה אני מלמד את הגוף שלי זה לשלוט בעצמו בזמן שלא נוח לו, להגמיש אותו בזמן תנועה ולחזק אותו בזמן תנועה בעת ובעונה אחת. לכן זה תרגיל מובילטי.

 

תרגילי המובילטי חייבים להיות ספציפיים לאימון שלך. ישנה אפשרות להוסיף התנגדות כדי להגדיל את השליטה כדי שבזמן אימון המוח שלך לא יהיה עסוק בלהחזיק יציב את המפרק, אלה יותר בלהרים את המשקל. תרגילים אלה צריכים לחדור למוח שלך, כדי שתאכל להשתמש בגוף שלך בזמן מאמץ בלי לדאוג "האם אני במנח טוב או לא?"

 

מבחינת כל התרגילים שיש היום ברשת ובשאר המקומות אכן כן מומלצים כי תמיד אפשר ללמוד מכל אחד. מה שחשוב הוא להיות ספציפי למה שאתה צריך כי אי אפשר לתפוס את הכול. כן הייתי מכניס אימון אחד בשבוע של משקל גוף, תחילה תרגילים בסיסים וממשיך לתנועות מורכבות יותר שדורשות תנועתיות גדולה יותר וזורמת יותר כדי שהגוף יזרום בלי מגבלה ופה נכנסים תרגילי המובילטי לעזר רב. לדוגמה כיום נכנס יותר ויותר תרגילי התעמלות קרקע וכל מיני בסיגנון.

 

תרגילי מובילטי מחולקים לתרגילים חד מפרקיים רב מפרקיים ושרשראות מכניות.

 

אז מה שלמדנו בסוף, זה שתרגילי מובילטי זה מצרך חשוב לחיי היום יום שלך ולאימון שלך. ולשם מה אנחנו מתאמנים, אם לא לשפר את חיי היום יום שלנו. אני יכול לספר לכם משהו, שנים אני מותח את הגוף שלי בכל מיני מתיחות כאלה ואחרות ושום דבר לא עזר לי כמו תרגילי מובילטי פשוטים וכיום אני מבצע סקוואט בצורה טובה יותר ועוד הרבה תרגילים אחרים. אז קחו חומר למחשבה. תנסו, תרגישו ותגלו עולם חדש של תנועתיות.

 

 

 

יוגב מרכנתי.

בעל חברת Y-SPORT סטודיו לאימונים אישיים.

www.y-sport.co.il
 
11/5/2015

מגוון מבצעי חבילות אימונים,תזונה וקבוצות

אתם מוזמנים לתאם פגישת יעוץ ללא עלות

 Y-SPORT כל הזכויות שמורות ליוגב מרכנתי בעלי © 

 מאמן כושר אישי בראשון לציון,נס ציונה,חולון,אזור,רוחובות והמרכז

מפת האתר
Our packages

חבילת אימון אישי

חבילת אימון זוגי/ לחתונה

חבילת אימון משפחתית

חבילת החיטוב שלנו

חבילת עלייה במסת שריר

חבילה להרזייה בטוחה

חבילת קורס הגנה עצמית

חבילת אימוני קטלבלס

אימוני weight lifting

אימון אישי

אימון ילדים

אימון זוגי/ חתונה

אימון TRX

אימון פונקציונלי אימון קטלבלס

הנפות אולימפיות

יועוץ תזונתי ירידה במשקל פציעות ספורט תיקון יציבה גמישות

מסת שריר 

נינג'יטסו

Our training
  • White Google+ Icon
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon

052-3873630

052-6456089 

Y-SPORT

CONTACT

US

טל: 0523873630

yogevsport@gmail.com

דוד סחרוב 19 

ראשון ליצון, קניון ערי החוף

israel

ראשון - חמישי: 7:00-22:00

שישי: 7:00-16:00 

 

  • White YouTube Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon
  • White Google+ Icon
  • White Facebook Icon

 Y-SPORT כל הזכויות שמורות ליוגב מרכנתי בעלי © 

 training & Deals

TELL

US