top of page

מאמר על הכוח העזרת המוח

נרשם ע"י Y-SPORT מאמן אישי מראשון לציון מוסמך ע"י וינגיט ואוניברסיטת ת"א

הכוח בעזרת  המח. מה זה? מה הכוונה? איך  עושים את זה? והכי חשוב מה זה נותן?

על זה נדבר במאמר זה.
מאמר הזה מתאים לכלל האוכלוסיה וגם ישנה אפשרות להוסיף את השיטה לתוכנית האימון אצל מפתחי גוף מרימי משקולות כבדים וספורטאים.
בדרך כלל אנו רואים הרבה אנשים שמתאמנים בצורה מאוד חזקה, מרימים משקלים מאוד גבוהים, מתאמצים עד שמגיעים למצב של פציעה, שלא נדבר מה זה עושה ללב.
מאמנים ומתאמנים שמנוסים יודעים מה אימון כוח עצים גורם ללב בסופו של דבר. כל אלה שנמצאים כל הזמן בהיפרטרופיה ולא עושים פעילות אירובית וצורכים תוספי כוח ואנרגיה מזיקים חד משמעית ללב שלהם.
מבחינה פיזיולוגית, הלב שלנו הוא שריר וגם הוא מתפתח מאימוני הכושר שלנו. למשל בפעילות אנאירובית עצימה (מאמץ קצר או אימון כוח) חדר שמאל מתחזק ודפנות החדר מתעבות, אבל כמה חבל זה קורה כלפי פנים. רק שיהיה ברור, זה קורה בטווח הארוך. לעומת זאת פעילות אירובית (יכול להיות אימון בתוספת משקל נמוך עם מנוחות קצרות כדי לשמור על דופק) גורמת לאותו אפקט אבל כפלי חוץ,זאת אומרת דפנות חזקות עם חלל גדול.
עכשיו כשהבנו בקצרה מה קורה ללב שלנו בפעילות ספורטיבית, אירובית או אנאירובית, אפשר לדבר על המח. המח אחראי על מערכת העצבים, מתאם את ההתנהגות ואת הפעולות שלנו ביחד עם החושים.
בסופו של דבר מה קורה לכל אלה שמתאמצים בחדרי הכושר ומרימים משקל כבד סתם ללא פיקוח צמוד וידע על מה שהם עושים: אז ככה על הלב כבר דיברנו,זה גורם לסטרס ללחצים ולעצבים. אי נוחות בגוף, חוסר גמישות ותנועה חופשית בנוסף המוטוריקה העדינה נפגעת במקצת ושלא נדבר פגיעות במפרקים גידים וכ"ו.
OK "הכוח בעזרת המח" לשם כך נכתב מאמר זה.
למה לנו להרים משקלים כל כך כבדים אם אפשר להרים חצי מהם. למה שלא נשתמש בכוח הפנימי שלנו!? לכל אחד מאיתנו יש את הכוח הטבעי שלו (לדוגמה כאשר אנחנו מכווצים שריר) ואיתו המפרקים והגידים שלנו יכולים להתמודד.
מצד שני הגוף שלנו הוא פנומנאלי, הוא יכול להתמודד עם משקלים כבדים אבל כל זה קורה בצורה מדורגת ומתונה ובנינו כמה באמת עושים את זה!?
זה לא נעים לראות מישהו לוחץ לידך משקלים כבדים בזמן שאתה מתעסק עם משקלים של מתחילים.
לכן שיטה זו בנויה למי ששם את האגו שלו בלוקר כשהוא נכנס לחדר הכושר או בכל מקום אחר. בנוסף למתאמנים מתחילים שרוצים להכיר את הגוף ולהרגיש את עבודת השריר. השיטה מגדילה את המודעות שלנו בתרגיל, איזה שריר עובד, איך זה משפיע עלינו, איך לשלוט בכוח שלנו, איך לחלק אותו. בסופו של דבר שימוש מקסימאלי במערכת העצבים שזה אומר שליטה על המח ופיקוח על הכוח שלנו.
אז איך עובדת השיטה הזאת, כאשר אנו מבצעים איזה פעולה או תרגיל כלשהו. למשל לחיצת חזה או תרגיל ליד הקדמית או אחורית כנגד משקל מסויים+משקל היד ,אז השריר מתאמץ כנגד המשקל הנתון.טוב את זה כולם יודעים.
OK עכשיו תצמידו את הזרוע לצידי הגוף כמו בתרגיל כפיפת מרפק ותרימו את האמה בעזרת שריר היד הקידמית(biceps). יפה זה היה קל עכשיו אותו הדבר אם הפעלת כוח(כיווץ מאוד חזק של השריר תוך כדי תנועה). כרגע אתם מרגישים מאמץ כאילו הייתה משקולת בידיכם, איזה יופי.
בואו נעשה קצת סדר בבלגן אם אחזיק בידי משקולת של חמש קילוגרם ואבצע תרגיל כלשהו, זאת אומרת שהשרירים המעורבים בתנועה מתנגדים רק לחמש קילוגרם + משקל היד שלי, אבל אם אני אבצע את אותה פעולה ואפעיל כוח מעבר להתנגדות המשקולת, אני מרוויח התנגדות גדולה יותר והכל תלוי בכוח הפנימי שלך. מי יודע עד כמה אפשר להכפיל את חמישה קילו האלה!?
איזה יופי אני לא מעמיס משקל חזק על המפרקים, מכיוון שהגוף שלנו יודע להתמודד עם הכוח הפנימי ובנוסף בצורה אוטומטית הוא מתגייס כולו למטרה. עם משקל חיצוני (תלוי במשקל) זה כבר קצת בעיה.
כבר פתרנו את בעיית הפציעות כי אנחנו לא צריכים להתעסק עם הפלטות הכבדות. עוד דבר שאנחנו משיגים זה שבכל משך הסט רמת הריכוז שלנו גדלה. זה חשוב באופן כללי וגם לצורך פיתוח שרירים. הסטרסים יורדים משמעותית, האימון הופך להיות יותר מהנה, יותר קליל ולא מכביד. בנוסף כאשר מרימים משקלים כבדים בתוכניות אימון חזקות, טונוס השריר יורד בזמן ההחלמה.
אלה המסקנות משיטת "הכוח בעזרת המח": אין דבר יותר חשוב מלשמור על הגוף שלנו, מה שלא קורה אצל כולם. בנוסף אנו מרוכזים באימון ולא במקום מכיוון שיש לנו את הרצון לשלוט בשריר. עוד דבר, מי שמשתמש בשיטה הזאת ולא עושה פעילות אירובית מפחית את המאמצים על הלב שלו. אנחנו פחות תפוסים, פחות במטח נפשי והכי חשוב שנשאר גמישים ונוכל לזוז בחופשיות. בסופו של דבר שיפרנו בריאות, כוח, מראה והרגשה פנימית טובה.





יוגב מרכנתי.

בעל חברת Y-SPORT סטודיו לאימונים אישיים.
www.y-sport.co.il
 
3/5/2013
bottom of page